Üdvözöljük az Országos Tűzmegelőzési Bizottság honlapján! Tűz esetén hívja a 112-es segélyhívó számot! Füstérzékelővel a lakástűz hamarabb észlelhető! Gyertyát, mécsest ne helyezzen éghető anyag közelébe! Soha ne hagyja az égő gyertyát, mécsest felügyelet nélkül! Használat után áramtalanítsa az elektromos készülékeit! Ne csatlakoztasson egy elosztóba több nagy teljesítményű berendezést! Csak sértetlen kábeleket használjon! Sütés, főzés során is figyeljen oda, ne hagyja magára a készülő ételt! Az égő olajat ne próbálja vízzel oltani! Helyezzen rá fedőt és zárja el a tűzhelyet! Rendszeresen ellenőriztesse kéményét! A lakástűz megelőzhető! Szerezzen be füstérzékelőt! Életet menthet!

Tájékoztatók

Mit tegyünk, ha a Li-ion akkumulátorunk vagy az ilyen teleppel szerelt készülékünk megsérül

 

Felpúposodott Li-ion akkumulátor

Felpúposodott Li-ion akkumulátor

(Kép forrása: https://www.fire.nsw.gov.au)

A láthatóan sérült akkumulátorokat rendkívüli körültekintéssel kell ártalmatlanításra leadni, mivel ilyen állapotban kiemelten tűzveszélyesek. Soha ne dobjuk a hibás akkumulátorokat a szemetesbe, vagy a használt elem gyűjtőkbe, ugyanis számos tűzeset történt szemétszállító járművekben és hulladékkezelő létesítményekben a helytelenül kezelt Li-ion akkumulátorok miatt.

Sérültnek kell tekinteni azokat a Li-ion akkumulátorokat és az ilyen teleppel szerelt eszközöket amennyiben:

  • azokat tűzhatás érte,
  • azok túlmelegedtek és füstöltek,
  • amelyeken külsérelmi nyomok vannak, vagy szivárognak,
  • azok vízbe, vagy egyéb folyadékba esnek, vagy beáznak.

Óvintézkedések

  • Legyünk tisztában a sérült akkumulátorok veszélyeivel úgy, mint áramütés, tűzveszély, veszélyes gázok és maró anyag kiáramlása.
  • Viseljünk védőfelszerelést a sérült akkumulátorok kezelése során
  • Sérült akkumulátorokat szabadban, vagy jól szellőztetett helyen tartsuk legalább 3 méterre éghető anyagoktól. Kisebb méretű akkumulátorokat/eszközöket vízzel töltött tárolóba helyezhetjük, megelőzve a további lángra lobbanásokat

Mit NE tegyünk

  • Soha ne használjunk, vagy töltsünk sérült akkumulátorokat!
  • Soha ne dobjuk a hibás/sérült akkumulátorokat a szemetesbe, vagy a használt elem gyűjtőkbe!

Sérült elektromos járművek (EV)

Azokat az elektromos járműveket, amelyek nagyobb balesetben érintettek, kigyulladtak vagy vízbe merültek, úgy kell kezelni, hogy a magas feszültségű rendszerük sérülhetett. Az elektromos járművek sérült akkumulátorai órákkal, napokkal, vagy akár hetekkel a baleset után is ki- vagy újragyulladhatnak.