Üdvözöljük az Országos Tűzmegelőzési Bizottság honlapján! Tűz esetén hívja a 112-es segélyhívó számot! Füstérzékelővel a lakástűz hamarabb észlelhető! Gyertyát, mécsest ne helyezzen éghető anyag közelébe! Soha ne hagyja az égő gyertyát, mécsest felügyelet nélkül! Használat után áramtalanítsa az elektromos készülékeit! Ne csatlakoztasson egy elosztóba több nagy teljesítményű berendezést! Csak sértetlen kábeleket használjon! Sütés, főzés során is figyeljen oda, ne hagyja magára a készülő ételt! Az égő olajat ne próbálja vízzel oltani! Helyezzen rá fedőt és zárja el a tűzhelyet! Rendszeresen ellenőriztesse kéményét! A lakástűz megelőzhető! Szerezzen be füstérzékelőt! Életet menthet!

Tájékoztatók

Szilveszter veszélyei

Pirotechnikai termékek használatával kapcsolatos tudnivalók

Az év végéhez közeledve előtérbe kerül a pirotechnikai termékek – tűzijátékok – beszerzése, tárolása, felhasználása. Fontos, hogy csak megbízható forrásból, hatósági engedéllyel rendelkező forgalmazótól származó terméket vásároljunk, használjunk. Petárda birtoklása tilos!

A vonatkozó kormányrendelet a pirotechnikai termékeket kockázattól és zajszinttől függően négy osztályba sorolja, amelyekből az első három kategória kerülhet magánszemélyek birtokába, a negyedikbe tartozó eszközöket már csak pirotechnikus használhatja és kezelheti.

Az 1. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket (ezeket korábban játékos pirotechnikai terméknek nevezték) már a 14. életévüket betöltött személyek is megvásárolhatják. Ezek az eszközök nagyon alacsony kockázatot jelentenek és elhanyagolható zajt okoznak, azokat behatárolt területen való használatra szánják.

A 2. pirotechnikai osztályba tartozó kis tűzijátékok (például rakéták, bombatelepek, római gyertyák) megvásárlásához azonban már igazolni kell, hogy a vevő elmúlt 16 éves. Ezen termékek kockázata és zajszintje alacsony, szabadban lévő, behatárolt területen való használatra készülnek.

Az 1. és 2. osztályba sorolt pirotechnikai termékekből egy időben összesen 1 kilogramm nettó hatóanyag-tartalmat meg nem haladó mennyiséget lehet tárolni.

Az 1. és 2. osztályba sorolt pirotechnikai termékek magánszemély által közterületen kizárólag december 28. 18 óra és a következő naptári év január 1-jén 6 óra közötti időszakban használható fel.

A 3. pirotechnikai osztályba a közepes kockázatot jelentő, szabadban lévő, nagy nyílt területen felhasználható termékek tartoznak, a használatukkor keletkező zaj szintje nem ártalmas az emberi egészségre. Ebbe az osztályba tartozó eszközt december 28. és 31. között engedély nélkül vásárolhatnak a 18. életévét betöltött személyek. A tűzijátékokat felhasználni a használati és kezelési útmutatóban meghatározottak szerint december 31-én 18 órától a következő naptári év január 1-jén 6 óráig lehet. A fel nem használt vagy hibás, 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket január 5-ig a vevő köteles a forgalmazónak visszaszállítani, aki ezt köteles térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni.

A 3. osztályba sorolt pirotechnikai termékekből nagykorú személy egy időben összesen 3 kilogramm nettó hatóanyag-tartalmat meg nem haladó mennyiséget birtokolhat, tárolhat engedély nélkül december 28. és január 5. között.

Felhasználásra vonatkozó fontos tudnivalók:

  • A tűzijáték helyszínét úgy kell kiválasztani, hogy a felhasználandó pirotechnikai termékek védőterületén belül potenciális veszélyforrás ne legyen.
  • A vetőcsőből működtethető pirotechnikai termékeket a megfelelő vetőcsőbe kell helyezni. A pirotechnikai termékeket a felhasználási útmutatóban meghatározottak szerint kell a vetőcső aljára helyezni.
  • A tűzijáték termékek telepítésekor ügyelni kell arra, hogy a lövés irányában ne legyen akadály. Tűzijáték terméket személyek felett átlőni, illetve irányukba működtetni tilos! Erős szélben a pirotechnikai termékek felhasználását el kell halasztani!
  • A működésbe hozott tűzijáték termékeket a működésük befejezésétől számított legalább 10 perc várakozás után lehet megközelíteni.
  • Használat előtt a tűzijátékbombák, római gyertyák vetőcsöveinek alsó egyharmad részét célszerű a földbe temetni, vagy erősen egy függőleges szilárd rúdhoz rögzíteni. A rakéták esetében a vezetőpálca a rakéta része, ezért kizárólag úgy működik rendeltetésszerűen, ha a vezetőpálca is a rakétatesttel tud repülni. Ennek érdekében a rakétát olyan helyről szabad indítani, amely lehetővé teszi a vezetőpálca könnyed és akadálymentes elrepülését. Ezek a helyek lehetnek például szilárdan rögzített üres pezsgősüveg, üres papír vagy fémcső stb. Rakéták csak akkor lőhetők fel, ha vezetőpálcájuk nem törött, illetve ha nincs viharos szél. A rakéta mindig a széliránnyal szemben repül! A vezetőpálca nem ég el, az minden esetben visszahullik!
  • Talajon forgó, ugráló stb. termékeket (játékos pirotechnika) kizárólag stabil, egyenletes, a tűznek ellenálló talajon használja! Ez biztosítja, hogy a termékek akadálytalanul tudjanak forogni, felrepülni stb. Ügyeljen arra, hogy a termékek közelében ne legyenek olyan dolgok, amelyek meggyulladhatnak!
  • A tűzijátéktelepeket használat előtt egyenletes, vízszintes talajra tegye, ahol majd működés közben nem tudnak felborulni. A telepet támassza meg oldalról téglával vagy nagyobb kővel, esetleg rögzítse egy szilárd rúdhoz a stabilitás érdekében! Használat előtt mindig olvassa el a termékek használati utasítását! A működtetés során mindig óvatosan, körültekintően járjon el! Soha ne hajoljon működésbe hozott tűzijáték termék fölé!
  • Mindig tartsa be a biztonsági utasításokat! A termékeket úgy használja, hogy közben Ön és mások biztonságát ne veszélyeztesse!
  • Tartsa tiszteletben embertársai és háziállatai nyugalmát, mivel a robbanások, durranások érzékenyen érinthetik őket!
  • Soha ne működtessen pirotechnikai terméket alkohol vagy drog befolyása alatt!

SOHA NE MŰKÖDTESSEN KÉZBEN TARTVA PIROTECHNIKAI TERMÉKEKET!

A biztonságos szórakozáshoz, a tűz- és balesetmentes évbúcsúztatáshoz és évköszöntéshez fontos a leírtak ismerete és betartása.