Üdvözöljük az Országos Tűzmegelőzési Bizottság honlapján! Üdvözöljük az Országos Tűzmegelőzési Bizottság honlapján! Üdvözöljük az Országos Tűzmegelőzési Bizottság honlapján!

Tájékoztatók

Szabadtéri tüzek megelőzése

Az enyhébb tavaszi időjárás beköszöntével egyre többen választanak szabadtéri programot és tevékenységet, ennek során fokozottabb figyelmet kell fordítani a szabadban keletkező tüzek megelőzésére.

Veszélyt a száraz aljnövényzet és avar is jelenti, könnyen és gyorsan terjed a tűz, különösen erős szél esetén. A tűz keletkezésének fő oka az emberi gondatlanság, vagy szándékosság.

A szabadtéri tűzgyújtást minden esetben jogszabályban rögzített előírások és időszakos rendeletek szabályozzák, a tűzgyújtás aranyszabályai azonban állandóak: csak akkora lángot élesszünk, amekkorát el is tudunk oltani.

A lángokat egy pillanatra se hagyjuk felügyelet nélkül, és még a tűzgyújtás előtt gondoskodjunk azokról az eszközökről és oltóanyagokról, amelyekkel a tüzet később elfojthatjuk. A felügyelet nélkül hagyott tűz könnyen továbbterjedhet és életveszélyt jelentő, vagy súlyos kárt okozó tüzek forrásává válhat.

Különösen fontos, hogy ne csak a lángokra, de a parázsló részekre is figyeljünk, a hirtelen feltámadó szél ugyanis könnyedén felkaphatja a parazsakat, amely a tűztől akár több tíz méterre is újabb lángokat okozhat, így kedvezve a tűz gyors tovább terjedésének.

Belterületen csak abban az esetben lehet növényi hulladékot égetni, ha azt önkormányzati rendelet megengedi. Amennyiben külterületen jogszabály megengedi a szabadtéri tűzgyújtást (irányított égetést), azt előzetesen a tevékenység megkezdése előtt 5 nappal, pontos időpont, és helyszín megadásával a tűzvédelmi hatóság (területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság) részére be kell jelenteni.

Fokozott tűzveszély (Tűzgyújtási tilalom) időszakában az érintett területen akkor sem megengedett a tűzgyújtás, ha azt egyébként más jogszabály megengedi. A szabadtéri tűzgyújtás feltételeit az OTSZ tartalmazza. Jogszabálytól eltérő vagy hatósági bejelentés elmulasztása esetén végzett tűzgyújtási tevékenység tűzvédelmi bírságot vonhat maga után. Az aktuális fokozottan tűzveszélyes (tűzgyújtási tilalom) területekről a katasztrófavédelem nyitóoldalán tájékozódhat.

Amennyiben jogszabály lehetővé teszi a tűzgyújtást tájékozódjon a várható időjárásról! Az aszályos időszaka elősegíti a tűz kialakulását, hiszen a száraz növényi részek könnyen lángra kaphatnak. A szabadtéri tűz kockázata jelentősen függ az időjárási viszonyoktól, a száraz és szeles időjárás megfelelő feltételeket teremt a tűz kialakulásához, tovább terjedéséhez. A tűzesetek szabad területen történő bekövetkezésének nagyobb kockázata esetén, az erdőgazdálkodásért felelős miniszter, fokozott tűzveszély időszakát (tűzgyújtási tilalmat) állapíthat meg, és hirdethet ki, egyeztetve a katasztrófavédelem központi szervével.

A szabadtéri tüzek túlnyomó többsége emberi gondatlanságra, felelőtlenségre vezethető vissza, holott sokat tehetünk azért, hogy megóvjuk környezetünket és a levegő tisztaságát. Összegezve a szabadtéri tűzgyújtás előtt az alábbiakkal tisztában kell lenni:

  • Tűz soha nem hagyható felügyelet nélkül.
  • Legyen a közelben megfelelő mennyiségű oltóanyag (víz, homok, tűzoltókészülék).
  • Gondoskodni kell a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla).
  • Feltámadó szél esetén azonnal el kell oltani a tüzet.
  • Belterületen csak ott szabad avart és kerti (zöld)hulladékot égetni, ahol ezt a település önkormányzati rendeletben szabályozza. Amennyiben nincs ilyen rendelet, tilos az égetés.
  • Az önkormányzati rendeletek meghatározzák az égetés napját vagy napjait, valamint az időkeretet is. Más időpontban tüzet gyújtani tilos!
  • A külterületi tarlóégetés és vágott növények égetése bejelentéshez kötött, amelyet a munkálatok előtt öt nappal kell az illetékes hivatásos katasztrófavédelem területi szervnél írásban jelezni.
  • A sütögetés után a tüzet fedjék be legalább öt centiméternyi földdel, hogy a tűz ne tudjon újra meggyulladni.
  • A szabályok megszegője tűzvédelmi bírsággal is sújtható.
  • Baj esetén hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét.

Fokozottan tűzveszélyes időszak (tűzgyújtási tilalom) esetén tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és ezek kétszáz méteres körzetén belül. Ez vonatkozik a tűzrakóhelyekre, a vasút és közút menti fásításokra, de az erdők mellett a parlag- és gazégetés is tilos.