Tájékoztatók
Lakástüzek megelőzése
Füstérzékelőkkel a biztonságért
A lakástüzek önmagukban is nagy veszélyt jelentenek az ott élőkre, nem beszélve az égés során keletkező füstről. Egy kisebb tűz esetén is sok kémiai anyag kerülhet a levegőbe, melyek mértéke függ a hőmérséklettől, az égő anyagoktól és az oxigén mennyiségétől. Tűzeset bekövetkezésekor a legtöbb sérülést a füstmérgezés okozza, ami halálos kimenetelű is lehet.
Mindenképp érdemes füstérzékelő készülékeket beszerelni otthonunkba, még akkor is, ha korábban nem volt példa lakástűzre. Lakástűz bármikor bekövetkezhet, ezért nem árt elővigyázatosnak lenni, hiszen egy esetleges tragédiát is kiküszöbölhetünk egyetlen füstérzékelő telepítésével. Javasolt a lakás több, olyan pontjára füstérzékelő készüléket helyezni, ahol nagy az esély tűz keletkezésére, hiszen a füst megjelenésekor azonnal jelez a készülék, így már a tűz korai szakaszában megkezdhetjük az oltást, illetve kimenekülhetünk a lakásból, még a tűzterjedés előtt.
Az ingatlan mely részére ajánlott füstérzékelőt elhelyezni?
Füstérzékelőt javasolt az ingatlan minden helyiségébe felszerelni, ez alól kivételt képez azonban a konyha (illetve legfeljebb a helyiség tűzhellyel ellentétes részére tegyünk füstérzékelőt), a fürdőszoba és a garázs. A konyhában és a fürdőszobában azért nem célszerű füstérzékelő készülék telepítése, mert a gőz vagy a főzés során keletkező esetleges füst és gázok téves riasztást okozhatnak, a garázsban pedig a felgyűlt kipufogógáz tévesztheti meg az érzékelőt. Célszerű azonban az épület minden szintjén legalább egy füstérzékelőt elhelyezni.
Hova szereljük fel a füstérzékelőt?
A pontos telepítési utasításokat az készülék felhasználói útmutatója tartalmazza, azonban általánosságban elmondható, hogy a füstérzékelőket a helyiség középpontjához legközelebb eső pontra, a mennyezetre, a falaktól és világító berendezésektől 50 cm távolságra javasolt felszerelni. Ennek köszönhetően megakadályozható, hogy az álló levegő vagy a világító testek gátolják a füstérzékelést. Az érzékelők elhelyezéskor figyelembe kell venni, hogy a riasztásokat az épület minden részén megfelelően lehessen hallani. Amennyiben a készüléket oldalfalra szereljük, ügyelni kell arra, hogy a felső széle legalább 10 cm-re és legfeljebb 30,5 cm-re helyezkedjen el a mennyezettől.
Más berendezésekhez hasonlóan a füstérzékelő is rendelkezik a gyártó által meghatározott szavatossági idővel. A biztonságos és üzemszerű működés érdekében ez idő letelte után az érzékelőket cserélni szükséges. A fejlesztések következtében egyre modernebbek az érzékelők, ezért újabb eszközök vásárlásával még nagyobb mértékben növelhetjük a biztonságunkat. A füstérzékelők élettartama általában 10 év, így ennyi idő elteltével érdemes újabb, modernebb készüléket vásárolni. A lakossági füstérzékelőkre vonatkozó előírásokat az MSZ EN 14604:2006 honosított harmonizált szabvány tartalmazza. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy csak olyan készüléket vegyünk, amely a hivatkozott szabványnak (EN 14604) megfelel.
Nagyobb biztonságot, gyorsabb riasztást biztosítanak azok a füstérzékelők, amelyek WiFi, vagy SIM kártya segítségével, mobil hálózatra kötve, egy okostelefonra telepített applikáció segítségével, képesek mobil telefonra is riasztást, jelzést küldeni. Számos ilyen intelligens füstérzékelő található a piacon, melyek akár több száz kilométeres távolságról képesek riasztani minket.
|